Kaizen's Profile
Yeni Yazar
80
puan

Soru
33

Cevap
2

 • Yeni Yazar on Aralık 23, 2015 Coğrafya.

  Japonya, Asya kıtasında yer alan bir ülkedir. Bu ada ülkesi kritik konumuyla, depreme karşı dezavantajlıdır. Bulunduğu bölge, Pasifik Ateş Çemberi’nin içerisindedir. Depremin yanında tsunamiye karşı da oldukça yüksek risk taşıyan ülke, gelişmiş ülkeler içinde doğal afetlerle ilgili risk sıralamasında birinci sırada bulunur.

  Yararlanılan Kaynaklar:

  Wikipedia

  • 2371 Tık
  • 1 Cevap
  • 1 Oy
 • Yeni Yazar on Aralık 23, 2015 Kültür.

  Japonları diğer milletlerden ayıran özellikler, çok önemli nitelikte olmayıp sadece günlük hayattaki iş yapış şekilleriyle ilgilidir. Genelde bu farklılıklar batılı ülkelerle, uzakdoğu ülkeleri arasında yaygın olarak görülebilir.

  Batılı ülkelerde insanlar düşüncelerini daha direkt olarak ifade ederler. Üzerinde konuşulan konu hakkında net cümleler kurulur. Ancak Japonya’da durum biraz farklıdır. Olumsuz  bir ifade söz konusu olduğunda bunun direkt olarak söylenmesi kabalık olarak kabul edilir. Bu yüzden, bahis konusu daha dolaylı şekilde karşı tarafa anlatılır ve o kişinin kırılmamasına gayret gösterilir.

  Japonların Kibarlığı
  Batıda insan ilişkilerinde ve iş hayatında genel olarak gerçekler, istatistikler,düşünceler önemlidir. Bu kavramlar Japonya’da da önemlidir ancak daha öncemli olan kavram “Duygu” dur. Örnek olarak bir Türk , Japon arkadaşlarıyla bir filme gitmeye karar verir ve önceden hangi filme gidileceği planlanır. Tüm grup üyeleri bu film üzerinde hem fikirken, Türk arkadaşın aklına son anda başka bir film gelirse, onun gönlünü yapmak ve iyi hissetmesini sağlamak  için diğer Japon arkadaşlar hep birlikte Türk arkadaşın bahsettiği filme gitmek isterler.

  Japonların bir insanı arkadaş olarak kabullenmesi seneler alabilir. Bu arkadaşlık kavramı bizim kültürümüzde daha çok “Dostluk” kavramına denk gelir ve bir kez bir Japonun dostu olduğunuzda, bu ilişki genelde ömür boyu sürer.

  Eğer ortamda yaşlılar varsa, arabaya onlardan önce binilmez. Çünkü, genç bir Japonun kendi oturacağı yeri belirlemesi kabalık olarak kabul edilir.

  Türk kültüründeki gibi, Japonlar da evlerine ayakkabıyla girmez. Batı kültüründe genel olarak eve ayakkabıyla girilir.

  Bir Japon, çöp kutusu bulana kadar çöpünü yanında taşır.

  Yararlanılan Kaynaklar: Anonim

  • 1643 Tık
  • 1 Cevap
  • 1 Oy